Samozřejmým kritériem pro výběr správného typu rolety je rozměr a umístění a ovládání rolety.

Typy elektrických rolet

Nejčastěji používaným typem je interiérová roleta EDR. Rolety tohoto typu mají uvnitř toče rolety zabudovaný pohon s přijímačem dálkového signálu.

Dovést kabel ( 3x1,5mm) k levé nebo pravé horní hraně rolety nevyžaduje složitou přípravu.

Ovládání jednotlivé rolety nebo ovládání všech rolet centrálně či skupinově se programuje pouze v ovladačích. Proto je tento typ rolety využíván častěji než ostatní.

<i>Navinutá elektrická roleta Basic, připravená na montáž do stropu</i>Navinutá elektrická roleta Basic, připravená na montáž do stropuOstatní typy rolet s integrovaným přijímačem dálkového signálu jsou:


Posledně zmiňovanou roletu EDMR volíme v případě nedostatku místa pro montáž. Typickým příkladem použití je montáž rolety uvnitř špaletových oken. Tento prostor je dále ideálním případem i pro využití rolety s elektrickým pohonem.


Pro individuální ovládání rolety přes vypínač nebo při napojení na centrální pult použijte rolet typu EDM, ESR nebo EDMM.

Pokud požadujete ovládat několik rolet najednou, a to jedním vypínačem nebo po sběrnici, použijte rolety typu EDE, ESE nebo EDME, které jsou poháněny motorem s elektronicky nastavovanými koncovými polohami.

Tyto motory mají v sobě instalováno oddělovací relé, takže elektro instalace je opět o něco snadnější.

Typy mechanických rolet

 Velikost okna, hlavně šířka rolety, určuje rozměr navíjecí toče a masivnost převodovky.</i><br> Velikost okna, hlavně šířka rolety, určuje rozměr navíjecí toče a masivnost převodovky.

Jednoznačně doporučujeme rolety:

<i>mechanická roleta OMP</i>mechanická roleta OMP
Roleta, která obsahuje montážní profil, se připevňuje pomocí klipů. Klipy umožňují částečný posun v podélném i příčném směru a tím se eliminují chyby a malé nepřesnosti při vyměření či vrtání.

Proto zejména rolety typu MP jsou v současnosti nejčastěji využívaným systémem.

Levnější rolety:

<i>mechanická roleta S</i>mechanická roleta S


Doporučujeme použití toče o průměru 34mm i u rolet menších rozměrů. Zdánlivě je tato mechanika předimenzována.


Převodovky v sobě mají zabudované částečné předpětí, proto je obsluha rolety při pohybu vzhůru příjemná a překvapivě lehká.
Odměnou za investici je absolutní bezporuchovost.

Z toho důvodu nabízíme na veškeré řetízkové rolety záruku 5 let.

Typovou řadu levnějších rolet, s průměrem toče 25mm, jsme z výrobního programu již v roce 2003 vyloučili.

Rolety pro vetší okna

<i>Řetízková roleta OMP s pružinou</i>Řetízková roleta OMP s pružinou

Při šířce oken okolo 2,5m je možné využít typ rolety:

Rolety mají uvnitř toče pružinovou mechaniku, která trvale působí proti váze látky a tím ji nadlehčuje. Nastavení rolety je složitější, ale komfort obsluhy u takto velké řetízkové rolety je pak příjemně snadný jako u malých rozměrů.

Pro užití těchto typů je nutné brát v úvahu opět specifickou váhu látky. Rolety OS plus a OMP plus nelze použít při malých rozměrech, neboť váha rolety je menší než síla pružiny a malé rolety mohou mít snahu se samy při stažení rolovat vzhůru.


Rolety OS plus a OMP plus vizuálně nerozeznáte od typů OS a OMP, pružinový mechanismus je ukrytý v navíjecí toči.Základní vzorník roletovin

mapa stránky