Závěsy

Něco málo z historie...
Dekorační látky jsou zřejmě s okenicemi nejstarším typem stínění oken.
Dekorační látky a závěsy mají v interiéru několik funkcí, ale svoji deklorativní úlohu si uchovávají již po staletí.
Barevné či ornamentální kombinace s tapetami výmalbami a čalouněním dodávali vždy interiéru jistého ducha či kouzlo.

Závěsy a moderní interiéry

I abnormálně těžké látky látky lze instalovat na elementární hliníkovou kolejnici bez motoru. Kluzné jezdce umožňují velmi snadný posun závěsu.

Mají co říci i do designu dnešních interiérů. Ubývá pelmetů a zbytečného dekorování. Klade se důraz na kvalitu, barevnost a zpracování. V současných interiérech, často s velkými prosklenými plochami, se jako hlavní zatemňovací a zastíňovacích prvek používaní venkovním rolety či venkovní žaluzie.

Přesto je použití textílií v těchto interiérech žádoucí. Nakříklad pro celkové zútulnění interiéru. Při zatažení venkovních rolet či žaluzií je z prosklených ploch stává (podle stupně zatemnění) nepříjmná zrcadlová plocha.

Naše zkušenost je taková, že i zapřísáhlí odpůrci závěsů a záclon nakonec tento problém museli nějakým interiérovým zastiňovacím systémem pořešit.

Volba odstínu a materiálu

Při velkých okenních plochách využíváme nejčasněji dekoračních látek z jednobarevných UNI materiálů. Nic se nezkazí se světlou či dokonce čistě bílou barvou, ale odvážnější mohou šáhnout po temnějších odstínech. Pokud se zvolí správný odstín s odledem na danou barevnost či prosvětlenost interiéru, určitě se to vyplatí. Malá ukázka z galerie: ZDE.

Tak proč ne závěsy?
Setkali jsme se sice i s ojedinělími názory klientů, že hliníkové horizontální fajne polsko je „moderní“, zatím co závěs nikoli......Opak je pravdou. Nové technologie přinášení nové typy závěsu a dekračních látek, jejich vzhledu a designu.

Trendem v bytovém v luxusním bytovém textilu je jednak využití technologicky náročných látek a jednak návrat k přírodním závěsům (nebo spíše směsi s přirodními materiály). Rádi používáme podšívaný len nebo podšité hedvábí.

Zatemňovací závěsy (Black-out)

Zatemňovací závěsy jsou častným stínícím nebo spíše zatemňujíím systémem. V obytných objektech jsou zatemňovací látky využívány v ložnicích a dětských pokojích, zvlášte v rodínných domech pak projekčních či televizních místnostech.

Při denním světle zatemňovací závěsy ale nevytvoří naprostou tmu. Světlo částeně většinou proniká škvírami po stranách nebo nahoře. Je to přesto, že zatemňovací závěsy (materiál jako takový) jsou 100% zatemňující.

U provozů, jako jsou casína, kde je nutno pocitově vytvořit ze dne noc, je pro úplné zatemňění nutno provést dodatečná opatření.

Speciální textílie

Nové výzkumy vytváření nové dekorační látky a závěsy
s novými vlastnostmi.

Akustická funkce bývá u dekoračních látek často upozaďována. Faktem je že při realizaci vekoplošných kanceláří, kin, divadel, nahrávacích studií, konferenčních a přednáškových sálů se akustika řeší již v projektu, ale v obytných interiérech současné moderní architerkury je význam akustických závěsů opomíjen. A to zcela neprávem.

Majitélé velkoplošných bytů a rezidencí investují desetitisíce (ty šťasnější z nás i statisíce) do domácích projekcí a audio techniky aniž by řešili akustiku místnosti. Přitom nevědí o co přicházejí.Více o akustických závěsech ZDE.Zatemňovací závěsy

Víte že...

Nové výzkumy vytváření nové dekorační látky a závěsy s novými vlastnostmi.

Ukázky z realizací adrems

Luxusní římské rolety

Baldachýn v materiálu Helioscreen na střešním okně. Praha

mapa stránky