Zatemňovací závěsy

Oblíbenými dekoračními látkami jsou tak zvané black-outové závěsy neboli zatemňovací dekorační látky. Účinků zatemňovací dekoračních látek je dosahováno několika typy textílií.

Typy Zatemňovacích závěsů

dekorační látka se značnou hustotou tkaní

Nejluxusnějším typem blackoutových závěsů je dekorační látka se značnou hustotou tkaní. Tato skutečnost vytváří její zatemňující funkci. Textílie je oboustranná, splývavá.


dekorační blackoutové látky dvouvrstné

Z lícu závěsu je struktura, barva, případně dekor tkaniny a z rubu je blackoutový zátěr který způsobuje zatemňovací funkci dekorační látky. Tento typ dekorační látky je 100% zatemňující.

Třívrstvé zatemňovací závěsy

Dalším typem blackoutových závěsů jsou třívrstvé materiály. Jsou oboustranné tj. vrchní a spodní látka je shodná a uprostřed je zatemňující vrstva. Tento typ zatemňující dekorační látky výborně splývá. Tyto dekorační black-outové látky jsou zatemňující z cca 85 – 95%. Záleží na barvě black-outového závěsu.


Zatemňovací závěsy z vybraného materiálů

Možností jak z vybraného dezénu statdardní dekorační látky udělat jednoduše blackoutový závěs je několik. V podstatě není důležité jestli je dané textílie hedvábí, len, polyester, bavlna, směs či středně hustá záclona.

Buď provedeme přidání blackoutové podšívky. Ta pak bude pevnou součástí dekorační black-outové látky. Nebo tuto blackoutovou podšívku ušijeme jako odepinatelnou. Ideálním řešením je (zvláště pokud je v interiéru dostatek prostoru) za dekorační látku přidat novou kolejnici a na ní instalovat volně tj. nezávisle se pohybující, blackoutový materiál . Jako vodič v tomto případě doporučujeme uvužít hliníkovou kolejnici.Speciální závěsy, záclony a dekorační látky

Víte že..

Řada studií ukazuje, že expozice organismu světlu v noci, kdy se má za tmy vytvářet melatonin, zvyšuje riziko výskytu rakoviny prostaty, dělohy a prsu.

Je to zřejmě proto, že melatonin výrazně ovlivňuje vývoj a hormonální produkci vaječníků i varlat.

Tak například v Seattlu (USA) sledovali 813 pacientů a 793 kontrolních osob po dobu 5 let. Riziko rakoviny prsu bylo vyšší u žen, které spaly v prosvětlených ložnicích, zvyšovalo se s pokračujícím věkem a s počtem hodin strávených v noci na světle.

Ukázka z realizací Adrems

Záclony a rolety

Realizace zastínění oken (závěsy, garnýže a rolety) v interiéru luxusního bytu v Praze. Byly použity garnýžové tyče, dekorační poloprůhledná látka a Rolety typ S.

Z historických pramenů...

mapa stránky